ul. Nowowiejska 27 (00-665) Warszawa +48 (22) 825 20 31 kancelaria@szpitalnowowiejski.pl

Centrum Zdrowia Psychicznego

  • Home
  • Centrum Zdrowia Psychicznego

Załącznik nr 1 do Zarządzenia Dyrektora 17/2022

Szpital Nowowiejski w Warszawie

Prawa Pacjenta

  1. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej.
  2. Pacjent ma prawo żądać, aby udzielający mu świadczeń zdrowotnych
    — lekarz zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie
    — pielęgniarka zasięgnęła opinii innej pielęgniarki 
  3. Pacjent ma prawo do natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.
  4. Pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością w warunkach odpowiadających wymaganiom fachowym i sanitarnym.
  5. Pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia.
  6. Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego ustawowy przedstawiciel mają prawo do uzyskania od lekarza przystępnej informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.
  7. Po uzyskaniu informacji o swoim stanie zdrowia, pacjent ma prawo przedstawić lekarzowi swoje zdanie w tym zakresie.
  8. Pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny, w tym udzielające mu świadczeń zdrowotnych informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu medycznego. Osoby wykonujące zawód medyczny, udzielające świadczeń zdrowotnych są związane tajemnicą również po śmierci pacjenta.
  9. Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody.
  10. Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza.
  11. Przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego lub niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody ma prawo do wyrażenia zgody. W przypadku braku przedstawiciela ustawowego prawo to w odniesieniu do badania może wykonać opiekun faktyczny.
  12. Pacjent małoletni, który ukończył 16 lat osoba ubezwłasnowolniona albo pacjent chory psychicznie lub upośledzony umysłowo lecz dysponujący dostatecznym rozeznaniem ma prawo do wyrażenia sprzeciwu co do udzielania świadczenia zdrowotnego pomimo zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego.
  13. Zgoda oraz sprzeciw mogą być wyrażone ustnie albo poprzez takie zachowanie, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się proponowanym przez lekarza czynnościom albo brak takiej woli.
  14. W przypadku zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta zgodę wyraża się w formie pisemnej.
  15. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy, lub opiekun faktyczny ma prawo do zgłaszania osobom wykonującym zawód medyczny działania niepożądanego leku.
  16. Pacjent ma prawo do poszanowania intymności i godności w czasie udzielania mu świadczeń zdrowotnych.
  17. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna bliska osoba.
  18. Prawo do poszanowania godności pacjenta obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności.
  19. Pacjent znajdujący się w stanie terminalnym ma prawo do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień.
  20. Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych.
  21. Szpital udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Po śmierci pacjenta, prawo wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia.
  22. Dokumentacja medyczna jest udostępniana:
    — do wglądu w siedzibie Szpitala,
    — poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii (odpłatnie).
  23. Pacjent ma prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu zdarzenia medycznego w przypadkach określonych w odrębnych przepisach. Orzeczenie w tej sprawie wydaje Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych przy Wojewodzie Mazowieckim.
  24. Pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy mogą wnieść sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia, jeżeli opinia albo orzeczenie ma wpływ na prawa lub obowiązki pacjenta wynikające z przepisów prawa. Sprzeciw wnosi się do Komisji Lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta, za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta, w terminie 30 dni od dnia wydania opinii albo orzeczenia przez lekarza orzekającego o stanie zdrowia pacjenta. Sprzeciw wymaga uzasadnienia.
  25. Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.
  26. Pacjent ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami.
  27. Pacjent ma prawo do opieki duszpasterskiej. W szpitalu opiekę duszpasterską sprawuje kapelan wyznania rzymsko-katolickiego, który jest zatrudniony w szpitalu. W sytuacji, gdy pacjent oczekuje opieki kapłanów innych wyznań, informuje o tym pielęgniarkę. W dyżurkach pielęgniarskich znajdują się informacje dotyczące przedstawicieli innych wyznań. Na prośbę pacjenta pielęgniarka może zadzwonić i poprosić o przybycie.
  28. Pacjent ma prawo do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie.

Centrum Zdrowia Psychicznego

Nowowiejskie Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczęło swoją działalność 1 grudnia 2023 roku w ramach programu pilotażowego o Centrach Zdrowia Psychicznego realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Obszarem działania NCZP jest Warszawa-Śródmieście oraz Warszawa-Żoliborz. NCZP zapewnienia osobom z zaburzeniami psychicznymi, powyżej 18 roku życia skoordynowaną, kompleksową i wielostronną opiekę zdrowotną oraz inne formy opieki i pomocy niezbędne do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Oferuje wsparcie także rodzinom chorych.

Nasz personel to wykwalifikowana kadra: lekarze psychiatrzy, pielęgniarki psychiatryczne, psycholodzy, psycholodzy kliniczni, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni oraz asystenci zdrowienia.

NCZP oferuje mieszkańcom będącym w kryzysie zdrowia psychicznego, szybką i kompleksową opiekę w wyspecjalizowanych komórkach organizacyjnych.

Pomoc udzielana w ramach NCZP jest bezpłatna.

W celu skorzystania z pomocy oferowanej w nowowiejskim centrum zdrowia psychicznego należy zgłosić się do punktów zgłoszeniowo – koordynacyjnych (pzk) osobiście lub dokonać zgłoszenia drogą telefoniczną lub mailową.

DO PZK NIE OBOWIĄZUJE SKIEROWANIE.

Nowowiejskie Centrum Zdrowia Psychicznego jest TYPEM „A” i zapewnia opiekę zdrowotną w następujących komórkach:

Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, w którym można dostać natychmiast bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę.

Pomoc dostosowana jest do potrzeb. Może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.

Centra Zdrowia Psychicznego dedykowane są dla osób powyżej 18 roku życia.

Pliki do pobrania

EUCOMS

Pliki do pobrania

Standard organizacyjny 2022

Pliki do pobrania

Standard organizacyjny 2021

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny

  • Dla osób będących w kryzysie zdrowia psychicznego
  • Pomoc w PZK udzielana jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00- 18.00
  • Bez skierowania i konieczności wcześniejszego zapisywania się i oczekiwania w kolejce
  • W punktach dyżurują psycholodzy, którzy udzielają informacji, wsparcia oraz proponują dalsze postępowanie diagnostyczno – terapeutyczne. Kierują do odpowiednich jednostek organizacyjnych CZP.

 

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny

Warszawa, ul. Nowowiejska 27

+48 22 1165236, +48 22 1165238

e-mail: pzk@nczp.pl

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych

  • Do Poradni Zdrowia Psychicznego przyjmowani są pacjenci pełnoletni z chorobami i zaburzeniami psychicznymi.
  • Formy pomocy: porady i konsultacje psychiatryczne, psychologiczne, terapia indywidualna, konsultacje dla rodzin, psychoedukacja dla rodzin i pacjentów.

Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych

Warszawa, ul. Nowowiejska 27

+48 22 1165331, +48 22 1165367

e-mail: rejestracja@nczp.pl

Zespół Leczenia Środowiskowego

ZLŚ obejmuje opieką pacjentów pełnoletnich z doświadczeniem choroby psychicznej, w szczególności pacjentów:

  • bez wskazań do hospitalizacji psychiatrycznej, pozostających ze względów terapeutycznych w środowisku domowym,
  • pacjentów, którzy zakończyli leczenie w oddziale całodobowym lub dziennym, ale wymagają dalszych intensywnych oddziaływań psychoterapeutycznych, farmakologicznych i rehabilitacyjnych.

Opieka oferowana jest w formie porad ambulatoryjnych, wizyt domowych, sesji wsparcia psychospołecznego z rodziną lub innymi bliskimi osobami pozostającymi w otoczeniu domowym pacjenta.

Do przyjęcia konieczne jest skierowanie od lekarza udzielającego świadczeń w ramach NFZ (psychiatra lub lekarz POZ). Leczenie środowiskowe odbywa się po kwalifikacyjnym badaniu przeprowadzonym przez lekarza ZLŚ.

Z wnioskiem o objęcie osoby chorej opieką ZLŚ mogą się zgłosić:

  • sam pacjent,
  • lekarz prowadzący z poradni zdrowia psychicznego,
  • lekarz dokujący wypisu z oddziału całodobowego lub dziennego,
  • rodzina pacjenta,
  • pracownik opieki społecznej,
  • lekarz POZ.

Zespół Leczenia Środowiskowego

p.o. Kierownik
lek. Ewa Romaszewska-Świerzewska

Warszawa, ul. Nowowiejska 27

tel.: 22 48 02 422

e-mail: zls@nczpl.pl

Oddział XXI Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny „Gawra”

Do Oddziału Dziennego Psychiatrycznego przyjmowani są pacjenci, pełnoletni, z chorobami psychicznymi, którzy wymagają intensyfikacji oddziaływań terapeutycznych z powodu obecnych objawów chorobowych, mają trudności  w funkcjonowaniu (osobistym, rodzinnym, zawodowym).

Przyjęcie do oddziału odbywa się na podstawie skierowania od lekarza, po wcześniejszej kwalifikacji.

Pobyt w oddziale ma na celu poprawę funkcjonowania indywidualnego i społecznego, poprawę samopoczucia, redukcję objawów i zapobieganie nawrotom choroby.

Formy pomocy: farmakoterapia, psychoterapia grupowa dla osób potrzebujących wsparcia, terapia zajęciowa, aktywizacja społeczna, psychoedukacja, trening asertywności, relaksacja, biblioterapia, terapia ruchem, arteterapia, trening poznawczy, zajęcia integracyjne.

Godziny pracy: poniedziałek – piątek: 8:00–15:35

Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny „Gawra”

Warszawa, ul. Nowowiejska 27

+48 22 1165241

Oddział I Psychiatryczny (całodobowy)

Do oddziału przyjmowani są pacjenci zakwalifikowani przez lekarza Izby Przyjęć do hospitalizacji psychiatrycznej, szczególnie znajdujący się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Oddział psychiatryczny zapewnia całodobowe udzielanie świadczeń przez lekarza specjalistę psychiatrę lub lekarza w trakcie specjalizacji w psychiatrii we wszystkie dni tygodnia w miejscu udzielania świadczeń.

Oddział I Psychiatryczny

Warszawa, ul. Nowowiejska 27

+48 22 1165219

Izba Przyjęć

Do Izby Przyjęć mogą zgłaszać się osoby dorosłe:

  • ze skierowaniem przez lekarza prowadzącego z poradni zdrowia psychicznego, zespołu leczenia środowiskowego, oddziału dziennego lub lekarza POZ,
  • w stanach nagłych – bez skierowania lub po interwencji Pogotowia Ratunkowego.

Lekarz Izby Przyjęć po przeprowadzeniu osobistego badania pacjenta podejmuje decyzję o przyjęciu go do oddziału psychiatrycznego całodobowego lub kieruje do innych form opieki.

Izba Przyjęć

Warszawa, ul. Nowowiejska 27

+48 22 8252426

MAPA DOJAZDU

Skip to content