Centrum Zdrowia Psychicznego
Nowowiejskie Centrum Zdrowia Psychicznego rozpoczęło swoją działalność 1 grudnia 2023 roku w ramach programu pilotażowego o Centrach Zdrowia Psychicznego realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Obszarem działania NCZP jest Warszawa-Śródmieście oraz Warszawa-Żoliborz. NCZP zapewnienia osobom z zaburzeniami psychicznymi, powyżej 18 roku życia skoordynowaną, kompleksową i wielostronną opiekę zdrowotną oraz inne formy opieki i pomocy niezbędne do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Oferuje wsparcie także rodzinom chorych.
Nasz personel to wykwalifikowana kadra: lekarze psychiatrzy, pielęgniarki psychiatryczne, psycholodzy, psycholodzy kliniczni, psychoterapeuci, terapeuci środowiskowi, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni oraz asystenci zdrowienia.
NCZP oferuje mieszkańcom będącym w kryzysie zdrowia psychicznego, szybką i kompleksową opiekę w wyspecjalizowanych komórkach organizacyjnych.
Pomoc udzielana w ramach NCZP jest bezpłatna.
W celu skorzystania z pomocy oferowanej w nowowiejskim centrum zdrowia psychicznego należy zgłosić się do punktów zgłoszeniowo – koordynacyjnych (pzk) osobiście lub dokonać zgłoszenia drogą telefoniczną lub mailową.
DO PZK NIE OBOWIĄZUJE SKIEROWANIE.
Nowowiejskie Centrum Zdrowia Psychicznego jest TYPEM „A” i zapewnia opiekę zdrowotną w następujących komórkach:
Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, w którym można dostać natychmiast bezpłatne wsparcie przez całą dobę. Bez skierowania, bez zapisywania się na wizytę.
Pomoc dostosowana jest do potrzeb. Może obejmować wizyty w poradni, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjenta w domu, by pomagać jemu i jego rodzinie. Indywidualny plan leczenia opracowują specjaliści na podstawie kontaktu z osobą doświadczającą kryzysu psychicznego.
Centra Zdrowia Psychicznego dedykowane są dla osób powyżej 18 roku życia.
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny
- Dla osób będących w kryzysie zdrowia psychicznego
- Pomoc w PZK udzielana jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00- 18.00
- Bez skierowania i konieczności wcześniejszego zapisywania się i oczekiwania w kolejce
- W punktach dyżurują psycholodzy, którzy udzielają informacji, wsparcia oraz proponują dalsze postępowanie diagnostyczno – terapeutyczne. Kierują do odpowiednich jednostek organizacyjnych CZP.
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny
Warszawa, ul. Nowowiejska 27
+48 22 1165236, +48 22 1165238
e-mail: pzk@nczp.pl
Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych
- Do Poradni Zdrowia Psychicznego przyjmowani są pacjenci pełnoletni z chorobami i zaburzeniami psychicznymi.
- Formy pomocy: porady i konsultacje psychiatryczne, psychologiczne, terapia indywidualna, konsultacje dla rodzin, psychoedukacja dla rodzin i pacjentów.
Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych
Warszawa, ul. Nowowiejska 27
+48 22 1165331, +48 22 1165367
e-mail: rejestracja@nczp.pl
Zespół Leczenia Środowiskowego
ZLŚ obejmuje opieką pacjentów pełnoletnich z doświadczeniem choroby psychicznej, w szczególności pacjentów:
- bez wskazań do hospitalizacji psychiatrycznej, pozostających ze względów terapeutycznych w środowisku domowym,
- pacjentów, którzy zakończyli leczenie w oddziale całodobowym lub dziennym, ale wymagają dalszych intensywnych oddziaływań psychoterapeutycznych, farmakologicznych i rehabilitacyjnych.
Opieka oferowana jest w formie porad ambulatoryjnych, wizyt domowych, sesji wsparcia psychospołecznego z rodziną lub innymi bliskimi osobami pozostającymi w otoczeniu domowym pacjenta.
Do przyjęcia konieczne jest skierowanie od lekarza udzielającego świadczeń w ramach NFZ (psychiatra lub lekarz POZ). Leczenie środowiskowe odbywa się po kwalifikacyjnym badaniu przeprowadzonym przez lekarza ZLŚ.
Z wnioskiem o objęcie osoby chorej opieką ZLŚ mogą się zgłosić:
- sam pacjent,
- lekarz prowadzący z poradni zdrowia psychicznego,
- lekarz dokujący wypisu z oddziału całodobowego lub dziennego,
- rodzina pacjenta,
- pracownik opieki społecznej,
- lekarz POZ.
Zespół Leczenia Środowiskowego
Warszawa, ul. Nowowiejska 27
+48 22 1165422
e-mail: rejestracja@nczp.pl
Oddział XXI Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny „Gawra”
Do Oddziału Dziennego Psychiatrycznego przyjmowani są pacjenci, pełnoletni, z chorobami psychicznymi, którzy wymagają intensyfikacji oddziaływań terapeutycznych z powodu obecnych objawów chorobowych, mają trudności w funkcjonowaniu (osobistym, rodzinnym, zawodowym).
Przyjęcie do oddziału odbywa się na podstawie skierowania od lekarza, po wcześniejszej kwalifikacji.
Pobyt w oddziale ma na celu poprawę funkcjonowania indywidualnego i społecznego, poprawę samopoczucia, redukcję objawów i zapobieganie nawrotom choroby.
Formy pomocy: farmakoterapia, psychoterapia grupowa dla osób potrzebujących wsparcia, terapia zajęciowa, aktywizacja społeczna, psychoedukacja, trening asertywności, relaksacja, biblioterapia, terapia ruchem, arteterapia, trening poznawczy, zajęcia integracyjne.
Godziny pracy: poniedziałek – piątek: 8:00–15:35
Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny „Gawra”
Warszawa, ul. Nowowiejska 27
+48 22 1165241
Oddział I Psychiatryczny (całodobowy)
Do oddziału przyjmowani są pacjenci zakwalifikowani przez lekarza Izby Przyjęć do hospitalizacji psychiatrycznej, szczególnie znajdujący się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Oddział psychiatryczny zapewnia całodobowe udzielanie świadczeń przez lekarza specjalistę psychiatrę lub lekarza w trakcie specjalizacji w psychiatrii we wszystkie dni tygodnia w miejscu udzielania świadczeń.
Oddział I Psychiatryczny
Warszawa, ul. Nowowiejska 27
+48 22 1165219
Izba Przyjęć
Do Izby Przyjęć mogą zgłaszać się osoby dorosłe:
- ze skierowaniem przez lekarza prowadzącego z poradni zdrowia psychicznego, zespołu leczenia środowiskowego, oddziału dziennego lub lekarza POZ,
- w stanach nagłych – bez skierowania lub po interwencji Pogotowia Ratunkowego.
Lekarz Izby Przyjęć po przeprowadzeniu osobistego badania pacjenta podejmuje decyzję o przyjęciu go do oddziału psychiatrycznego całodobowego lub kieruje do innych form opieki.
Izba Przyjęć
Warszawa, ul. Nowowiejska 27
+48 22 8252426